Panevėžyje augančios būsto kainos įkvėpė drąsos NT plėtotojams

 

Panevėžio būsto rinka nuo praėjusių metų pradžios įgavo pagreitį, butų ir namų pirkimo sandoriai vyksta trečdaliu didesnėmis kainomis nei prieš pusantrų metų. Pavyzdžiui, jeigu prieš metus 45 tūks. eurų už trijų kambarių suremontuotą butą Panevėžio miegamajame rajone atrodė labai didelė kaina, tai šiandien tokių butų pirkimo sandoriai vyksta už 60 tūkst. eurų. Atgijusi būsto rinka įkvėpė drąsos ir nekilnojamojo turto plėtotojams, kurie panevėžiečiams pasiūlė naujų butų. 

Rasa Šatinskienė
INREAL grupės Turto vertinimo Panevėžio skyriaus vadovė

Kalbėdami apie butų rinką, Panevėžį skirstome į dvi zonas – miesto centrą ir už miesto centro. Panevėžio centras labai nedidelis, butų pasiūla čia ribota, tad norintiems gyventi šioje miesto dalyje butus tenka medžioti. Už seną, remontuotinos būklės butą pirkėjai šiuo metu moka iki 900 eurų už 1 kv. m., o suremontuoto buto 1 kv. m kaina siekia 1400 eurų. Viršutinė kainų riba stipriai pasistiebė nuo praėjusių metų pradžios, kai miesto gyventojai už centre esančio buto 1 kv. m daugiausiai mokėjo 700 eurų, jei jis neremontuotas ir iki 1100 eurų, kai butas suremontuotas.

Noriu atkreipti dėmesį, kad mes, nekilnojamojo turto vertintojai, esame statistikos priešakyje ir kainų pokyčius rinkoje matome dar prieš įvykstant sandoriams – mes anksčiausiai matome, kaip keičiasi viršutinė būsto kainų riba. O kaip ji paveiks vidutinę būsto kainą, statistikoje atsispindės vėliau.

Virš 30 proc. šoktelėjo viršutinės butų kainų ribos už miesto centro, kur pasiūla gerokai didesnė. Už miesto centro populiariausi yra 2-3 kambarių butai, jų kainas įprasta lyginti ne pagal kvadratinio metro kainą, bet vertinant viso buto kainą.

Dviejų kambarių butai dažnai įsigyjami be banko paskolos, tad NT vertintojams dažniau tenka vertinti didesnį būstą, kuriam gyventojai dalį pinigų skolinasi iš banko. Daugiausiai tai būna 3 kambarių, apie 65 kv. m ploto butai.

Seniau kaina atrodė kosminė

Daugiausiai butų sandorių vyksta miegamajame Panevėžio rajone, miesto vakarinėje dalyje, mat čia didžiausia daugiabučių koncentracija, išvystyta socialinė infrastruktūra – daug darželių, mokyklų, yra keli dideli prekybos centrai. Gražiai suremontuoti trijų kambarių butai dabar čia perkami už 60 tūkst. eurų. Praėjusių metų pradžioje tokia kaina atrodė kosminė – brangiausi sandoriai sudarė iki 45 tūkst. eurų. Na o nesuremontuoti trijų kambarių butai įsigyjami už 35 tūkst. eurų – 40 proc. brangiau nei prieš pusantrų metų.

Penki nauji butų projektai

Po labai ilgos pertraukos per pastaruosius pusantrų metų Panevėžyje pradėti penki nauji būsto projektai iš kurių trys jau užbaigti. Tai miesto centre arba šalia pat centro esantys nedideli mažaaukščiai projektai su keliolika butų bei loftų name.
Jau užbaigtuose projektuose butai su daline apdaila kainavo apie 700-800 eurų už 1 kv. m – pasiūloje liko tik vienas butas. Dar vienas laisvas butas parduodamas su pilna apdaila – anksčiau jį įsigijęs pirkėjas butą įrengė ir dabar parduoda už 1500 eurų už 1 kv. m.

Turbūt brangiausi butai yra viename iš dviejų plėtojamų naujų projektų – tai tarp Laisvės aikštės ir miesto Senvagės įsiterpęs rekonstruojamas pastatas. Už butus su daline apdaila čia prašoma 1900-2000 eurų už 1 kv. m. Kitame plėtojamame 8 butų projekte butai su daline apdaila kainuoja 1500 eurų už 1 kv. m ir jame laisvas likęs tik vienas butas, o visi kiti jau yra rezervuoti.

Naujus būsto projektus Panevėžyje verslininkai įgyvendina už nuosavas lėšas, nes bankai juos vertina labai įtariai ir nėra linkę skolinti pinigų. Juk pirmajame naujame Panevėžio daugiabutyje butams parduoti prireikė dešimtmečio. Tiesa, reikia įvertinti, kad tai buvo didelis, virš šimto butų daugiaaukštis namas, kuris buvo užbaigtas jau įsisiūbavus ekonominei krizei.
Dabar plėtojami projektai yra nedideli, su uždarais kiemais, vietomis automobiliams, laiptinėse vos 2-3 kaimynai ir tokie butai panevėžiečiams patinka – projektai greitai sulaukia pirkėjų dėmesio, jei tik plėtotojai aktyviai imasi veiksmų.

Namus mėgsta labiau

Individualių namų rinka Panevėžyje nenusileidžia butams. Panevėžiečiai mėgsta gyventi privačiuose namuose ir turėti savo kiemą. Patys populiariausi yra ekonominės klasės apie 100 kv. m ploto namai. Plėtotojai, kurie per porą pastarųjų metų investavo į tokių namų kvartalų statybas, be vargo viską išpardavė, o paklausa tokiam NT vis dar išlieka. Su daline apdaila tokie namai priemiestyje – gyvenvietėse, kurios ribojasi su Panevėžio miestu – kainuoja apie 60 tūkst. eurų, o pilnai įrengti namai kainuoja apie 120 tūkst. eurų arba penktadaliu brangiau nei praėjusių metų pradžioje.

Vis dėlto, individualių namų sandoriai vyksta ir už didesnes sumas – 160-180 tūkst. eurų. Mat daliai pirkėjų reikia erdvesnių, aukštesnės klasės namų didesniuose sklypuose. Manau, tokių sandorių bus daugiau, nes Molainių gyvenvietėje pradedamas plėtoti aukštesnės klasės 19 namų kvartalas – vienas namas jau pastatytas ir vyksta sandoris, neužilgo iškils dar trys namai, paraleliai bus tvarkoma aplinka, asfaltuojamos gatvės, tiesiami šaligatviai, įrengiamas kvartalo apšvietimas.

Emigrantai perka senus didelius namus

Įdomu tai, kad savo pirkėjo sulaukia ir dideli 1990‘ųjų statybos namai. Jie pelno grįžtančių emigrantų simpatijas. Nuo praėjusių metų gerokai padaugėjo atvejų, kai tėvai, broliai, seserys, tvarko NT pirkimo dokumentus užsienyje gyvenantiems žmonėms, kurie ruošia sau vietą grįžti. Seniau tokių atvejų būdavo vienas du per metus, o dabar – gerokai dažniau.
Iš užsienio pargrįžtantys lietuviai noriai perka senos statybos didelius namus. Dažnai girdžiu, kad apie tokius namus žmonės svajojo išvykdami dirbti į užsienį. Neretas atvejis, kai didelio ploto namus žmonės renkasi nes planuoja gyventi patys ir kartu įkurdinti tėvus. Taip pat šie namai palyginti nėra brangūs.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *