Paveldėjote NT ir norite parduoti? Ar žinote apie mokesčius?

Birutė Sukarevičienė, INREAL turto vertintoja

Birutė Sukarevičienė, INREAL turto vertintoja. Foto: Arijus Katauskas

GPM (gyventojų pajamų mokestis) – mokestis, apie kurio taikymą žino tie, kurie parduoda nekilnojamąjį turtą. Mokestį sudaro 15 proc. turto įsigijimo ir pardavimo kainų skirtumo. Tačiau jei turtas nebuvo perkamas, ar reikės šį mokestį mokėti? Kaip tokiu atveju yra nustatoma jo įgijimo kaina? „Jeigu jūs paveldėjote, gavote dovanų ar kitaip ne pirkimo būdu įgijote nekilnojamąją turtą ir artimiausiu metu planuojate jį parduoti, vertėtų pasidomėti, ar jums nebus taikomas GPM, o jei taip – kokio dydžio. Dažniausiai yra galimybė šio mokesčio nemokėti arba bent jau jį sumažinti“, – sako „Inreal“ turto vertintoja Birutė Sukarevičienė.

Turtą paveldėjus, gavus dovanų, išmainius ar įgijus kitu būdu neperkant, notaras turto perleidimo sutartyje nurodys vidutinę rinkos vertę, kurią nustatė Registrų centras masinio vertinimo būdu. Kiekvienas turto savininkas šią vertę gali sužinoti Registrų centro internetiniame puslapyje suvedęs turto unikalų numerį. Neretai pasitaiko, kad vidutinė rinkos vertė yra žemesnė nei reali turto rinkos vertė. Taip įvyksta dėl turto įrengimo lygio, komunikacijų, gretimybių ir kitų pagerinimų, balkonų, terasų, aukšto, kurie masiniame vertinime neatspindimi. Verčių skirtumai dažnai atsiranda įvairialypėse, nehomogeniškose teritorijose. Taip pat masiniu būdu nustatyta rinkos vertė gali neatitikti realios vertės, rinkos augimo ar jos traukimosi laikotarpiais, todėl prieš priimant dovaną, paveldėjimą ar kitu nepirkimo būdu įgyjant turtą visada naudinga atlikti nepriklausomą turto vertinimą.

Turto vertintojas nustato rinkos vertę

Turto vertintojas turto vertę nustato pagal realius turto pirkimo–pardavimo sandorius. Turto vertinimo ataskaita pateikiama notarui, kuris nustatytą vertę įrašo į turto perleidimo sutartį. Tokiu atveju gyventojų pajamų mokestis yra skaičiuojamas nuo nustatytos rinkos vertės. Taigi, jei paveldėtą, gautą dovanų, ar išmainytą turtą parduosite už nustatytą rinkos vertę, mokestis nebus skaičiuojamas.

Rinkos situacija šiandien

„Šiuo metu mes kaip tik turime tokią situaciją, kai masinio vertinimo skaičiai vis dar prasilenkia su realia turto vertės situacija. Pavyzdžiui, neseniai turėta situacija, pagal masinį vertinimą dviejų kambarių buto Vilniaus Karoliniškių miegamajame mikrorajone senos statybos blokiniame name vertė yra nustatyta apie 68000-69000 eurų. Tuo tarpu nepriklausomas vertintojas jį galėtų įvertinti apie 87000-90 000 Eur. Jei turtas būtų suremontuotas, vertė galėtų skirtis dar labiau“, – teigia B. Sukarevičienė. 

GPM taikomas ne visada

GPM mokestis įgyjant turtą jo neperkant netaikomas jeigu turtas yra išlaikomas 10 ar daugiau metų, jeigu iki pardavimo turto savininkas dvejus metus deklaruoja gyvenamąją vietą parduodamame būste arba trumpiau, bet per vienerius metus įgyja kitą būstą ir jame deklaruoja gyvenamąją vietą.

Išeitis pavėlavusiems

Pasitaiko, kad žmonės tik pardavę turtą ir atėjus laikui deklaruoti pajamas sužino, kad bus taikomi mokesčiai. Šiuo atveju taip pat yra išeitis. Yra galimybė atlikti retrospektyvinį turto vertinimą, kai vertintojas nustato turto vertę atbuline data (turto įgijimo dienai) pagal to meto pirkimo–pardavimo sandorius. Atliktą turto vertinimą reikia pateikti Mokesčių inspekcijai, kuri patikrina, ar vertinimas atliktas korektiškai, ar atitinka metodiką, ir jeigu viskas gerai, pakoreguoja apmokestinamąją bazę ir perskaičiuoja mokestį. „Jei kyla klausimų šia tema, visada būtų gerai pasitarti su notaru, turto vertintoju, turto pardavimo brokeriu ar mokesčių inspekcijos specialistais, kurie visada patars ir padės apsispręsti“, – sako B. Sukarevičienė.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *