Ryškiausia metų tendencija – prestižinės klasės butų pasiūlos šuolis ir likvidumo prastėjimas

Prestižinės klasės būsto pasiūlos spurtas ir geografinis persiskirstymas yra ryškiausia šių metų tendencija Vilniaus naujų butų rinkoje. Pirkėjai gali rinktis iš maždaug 1450 prestižinės klasės butų – jų pasiūla per metus pašoko daugiau nei dvigubai. Pardavimai taip pat ženkliai augo, bet išparduoti visą esamą pasiūlą užtruktų 2,5 metų. 

Robertas Žulpa
INREAL grupės analitikas

Prestižinės klasės būsto dalis sudaro beveik trečdalį naujų butų pasiūlos – ji dar niekada nebuvo tokia didelė. Šios klasės butų pasiūla nežymiai banguodama augo nuo 2014 m., bet per šiuos metus, ypač trečiąjį ketvirtį, staigiai šovė aukštyn.

Su tradiciškai prestižiniais laikomais rajonais kaip Senamiestis, Užupis ir Žvėrynas ėmė konkuruoti Žirmūnai, Šnipiškės bei Antakalnis – tiek butų pasiūla, tiek kaina. Žirmūnuose prestižinės klasės būstas dominuoja ir sudaro apie 72 proc. visų mikrorajone esančių neparduotų butų. Tiesa, svarbu pažymėti, jog Žirmūnuose visi prestižinės klasės projektai yra sukoncentruoti atkarpoje tarp Žirmūnų tilto ir Rinktinės gatvės. Šnipiškėse prestižinės klasės butų pasiūla sudaro trečdalį laisvų ir rezervuotų butų. Pagal prestižinės klasės būsto kainas Užupis ir Šnipiškės yra tarp trijų brangiausių rajonų – rikiuojasi už Žvėryno, kur naujų butų vidutinė kaina siekia apie 3238 eurų už kvadratinį metrą ir yra didžiausia mieste.

Dėl istoriškai žemų palūkanų normų, bendro ekonominio pakilimo, teigiamų lūkesčių bei prestižinės klasės projektų trūkumo, nekilnojamojo turto (NT) plėtotojai prieš kelis metus išdrįso investuoti į didelio masto prestižinio segmento projektų plėtrą išskirtinėse vietose. Užupyje, buvusiose pramoninėse teritorijose, „MG Valda“ (dabar „Darnu Group“) vieną po kito ėmėsi plėtoti du didelius projektus, iš kurių Paupys yra vienas didžiausių Vilniaus projektų, statomų vienu etapu. Žirmūnuose naujo brangesnio būsto pasiūlą kuria „Hanner“ investicijos apleisto stadiono teritorijoje. Šnipiškėse bendrovė „Irec Baltic“ atgaivino per krizę sustabdytą projektą ir užbaigė vieną aukščiausių Vilniaus daugiabučių „#Tower“ statybas. „Merko būstas“ Šnipiškėse, Ceikinių gatvėje, keliais etapais stato multifunkcinį projektą. „YIT Kausta“ Naujamiestyje, buvusioje „Vilniaus Tauro“ alaus daryklos teritorijoje, taip pat keliais etapais pradėjo didelio prestižinio projekto „Matau Vilnių“ statybas.

Maždaug pusę dabartinės Vilniaus prestižinės klasės butų pasiūlos sukūrė žinomi didieji NT vystytojai, rinkoje veikiantys ne pirmus metus. Kita pusė pasiūlos tenka 27 statytojams – tarp jų yra tokių rinkos senbuvių kaip „Eika“, „Merko būstas“ ar „Pro Kapital Group“ bei NT plėtros verslo naujokų.

 

Išaugusi naujų prestižinės klasės butų pasiūla turėjo teigiamos įtakos pardavimams – per tris šių metų ketvirčius buvo parduota apie 490 prestižinės klasės butų arba 31 proc. daugiau nei atitinkamu laikotarpiu pernai. Tačiau likvidumo rodiklis suprastėjo nuo 1,7 prieš metus iki 2,5 šių metų rugsėjo pabaigoje. Tai reiškia, kad nepasikeitus aplinkybėms, išparduoti visą esamą pasiūlą užtruktų 2,5 metų. Prestižinės klasės butų likvidumo rodiklis prastesnis buvo tik 2014 m., kai jo reikšmė siekė 3 – tačiau tada pasiūla tesiekė 300 butų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *