Kadastriniai matavimai. Dėl ko kyla pykčiai tarp kaimynų?

Atlikdami kadastrinius žemės sklypų matavimus, neretai susiduriame su problema, kai žemės savininkai nežino savo žemės sklypų ribų. Tokiu atveju tenka vadovautis teritorijų planavimo ir žemės sklypų pirminių matavimų dokumentais, kurie yra mažo tikslumo. Tiksliais prietaisais pamatuotų žemės sklypų plotai gali ženkliai skirtis nuo plotų, įrašytų juridiniuose dokumentuose“,– sako „Inreal GEO“ Šiaulių skyriaus vadovas Vytenis Valys. Miestų teritorijoje kadastriniai žemės matavimai yra privalomi, o kaimo vietovėse tokios prievolės nėra. Būtent dėl to ir kyla ginčų tarp kaimynų.

Problema – netikslios sklypų ribos

Nacionalinės žemės tarnybos prie ŽŪM duomenimis, apie 40 proc. Nekilnojamojo turto registre įregistruotų žemės sklypų pamatuota tik preliminariais matavimais su matavimo juosta arba dvimetriu. Didžioji dalis netiksliai išmatuotų sklypų yra kaimo vietovėse. Priežastis paprasta: žemės reformos metu daug žemės sklypų nebuvo matuojami apskritai – nuosavybės teisės į žemę asmenims buvo atkurtos, įbraižius žemės sklypus žemėlapyje ir pagal jo duomenis paskaičiavus sklypų plotus. Būtent tokių žemės sklypų savininkams reikėtų pasitikrinti, ar jiems nuosavybės teise priklausantis plotas tikrai yra toks, koks įrašytas dokumentuose.

Sprendimas – permatavimas šiuolaikinėmis priemonėmis

Tiksliais kadastriniais matavimais pamatuotų ir Nekilnojamojo turto registre įregistruotų žemės sklypų ribas ir jų plotus patikslinti dėl gretimų žemės sklypų pretenzijų dažniausiai galima tik teismine tvarka. Kadastriniais matavimais paženklintų žemės sklypų ribos nesunkiai atstatomos, jeigu dėl vienokių ar kitokių priežasčių išnyksta riboženkliai. Šiuolaikiškomis GPS priemonėmis atlikus matavimus bei užfiksavus juos Registrų centre, nemalonumų ir nesusipratimų būtų išvengta ir nebekiltų ginčų tarp kaimynų dėl žemės sklypų ribų.

Šiuolaikiniai kadastriniai matavimai

Žemės sklypų kadastriniai matavimai – tai tikslus suformuotų žemės sklypų plotų nustatymas, plano ir kitų duomenų, reikalingų įrašyti į kadastro duomenų bazę, parengimas, tikslus žemės sklypo ribų posūkio taškų koordinavimas (LKS – 94 Valstybinėje koordinačių sistemoje). Jie atliekami naudojant moderniausią šiuolaikinę geodezinių matavimų techniką. Naujausius GPNS imtuvus bei lazerinius tacheometrus. Lauko darbus ypač palengvina GPNS (Globali pozicijos nustatymo sistema) imtuvai, kurie taško koordinates nustato milimetro tikslumu. Specializuota programinė įranga padeda apdoroti lauko matavimus ir pateikti juos tikslius, aiškius ir atitinkančius LR įstatymuose numatytą tvarką.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.